שאלות נפוצות

מבני לוג – שאלות נפוצות

מהי שיטת הבניה?

שיטת הבניה פותחה בארצות סקנדינביה, הארצות הבלטיות ורוסיה. המתיישבים הראשונים מארצות סקנדינביה ייבאו את השיטה לאמריקה ועד מהירה היא אומצה בידי מתיישבים אחרים. שיטת הבנייה מתבססת של שימוש בבולי עץ מלאים כחומר הגלם ממנו בנויים הקירות החיצוניים והפנימיים. בתחילה, היו הנגרים קוצעים את בולי העץ ביד, מניחים אותם האחד על השני כך שפינות המבנה היו מקבלות צורת X. במהלך השנים השתכללה שיטת הבניה ואת הנגרים החליפו מכונות לעיבוד עץ שאפשרו עיבוד מדויק בפרופיל העץ.

מהם תהליכי העיבוד שעובר העץ במפעל?

טיפול בעץ, טרם תהליך העיבוד לפרופיל לוג, מתבסס בעיקר על ייבוש העץ. מידת הלחות בבולי עץ שזה עתה נחטבו מגיעה לעיתים ל 90%. ועץ כזה שלא יובש כהלכה יסבול מסדקים, התעקמויות פיתוליות ונזילות שרף. כל הקיטים שחברת לוגהאוס משווקת עשויים עץ אורן, שעבר תהליכי ייבוש איטיים קודם העיבוד. במשך שנותיו הראשונות של בית הלוג תרד מידת הלחות בעץ עד לכדי 6% ותגיע לשיווי משקל עם התנאים האקלימיים והלחות השוררים בסביבה.

איך מבודדים את גג המבנה מפני הגשם?

קיימים מספר פתרונות לקירוי מבנה העץ באמצעות רעפים. רעפי קרמיקה, חרס, אבן, צפחה, חרסינה, זכוכית, יריעה ביטומנית ושינגלס. שיטת הבנייה ברעפים זהה כמעט לחלוטין לשיטה בה השתמשו היוונים והרומאים במאה השישית לפני הספירה והיא מבוססת על הנחת הרעפים על גגות משופעים  בצורה כזו שהגשם גולש מהרעף העליון לעבר הרעף התחתון בדרכו מטה. הרעף הוא האלמנט החיצוני ביותר במערכת הגג, ועל כן נמצא חשוף לפגעי הטבע: חום וקור, קרינה, קרח, פיח. בבואנו לבחור רעפים לגג המבנה יש להתייחס למספר פרמטרים כמו תנאי מזג אוויר באתר בו נבנה מבנה העץ, ייעוד המבנה (יחידת דיור למגורים, מחסן גינה, מבנה נייד  או צימר), מידת הבידוד הרצויה, עלויות רכישה והתקנה, וכמובן יכולתו הקונסטרוקטיבית של המבנה לשאת את משקל הרעפים. במקרים מסוימים, משקלם הרב של רעפי החרס והבטון אינם מאפשרים את השימוש בהם במיוחד במבנים קטנים. בכל מקרה מומלץ לבדוק מול המחלקה הטכנית של חברת לוגהאוס את מידת סבילות המבנה לרעפים. ברוב הדגמים הקטנים של חברת לומן מפינלנד יש להשתמש ברעפים קלים כגון רעפי מתכת, יריעה ביטומנית או שניגלס.

האם בניה בשיטת לוג מתאימה לתנאי מזג האוויר בישראל?

חברת לוג האוס מייבאת ומשווקת את מוצרי חברת לומן מפינלנד. מוצרי החברה נמכרים בעשרות מדינות המאופיינות בתנאי מזג אוויר שונים, מארצות סקנדינביה הקרות והלחות וכלה במדינות ים תיכוניות כמו איטליה, יוון, ספרד וישראל. בניה בשיטת לוג מתאימה למזג האוויר בארץ ובתנאים נאותים ניתנת אחריות של 5 שנים למוצרי החברה.

למה מעדיפים חולי אסטמה ואנשים הסובלים מאלרגיות בתי לוג?

נמצא כי בתי לוג הם הבתים הידידותיים ביותר עבור אנשים הסובלים מאלרגיות בכלל ואסטמה בפרט. בית הבנוי בשיטת לוג ושעשוי כולו מעץ מייצר סביבה פנימית נעימה הן מבחינת וויסות הלחות,בידוד תרמי, אקוסטיקה, ספיגת ריחות בלתי נעימים והרגשה כללית. כאשר מידת הלחות עולה, סופגים בולי עץ את הלחות שבאוויר וכאשר האוויר יבש משחרר העץ לחלל הבית את הלחות שהצטברה בעץ. בנוסף לוויסות הלחות האולטימטיבי עבור חולי האסטמה, בית הלוג מייצר אווירה נעימה, אקוסטיקה מיטבית – בית שנעים לחיות בו.

איזה טכנולוגיות חדשות הוטמעו בבנייה בשיטת הלוג?

בעבר בתי הלוג סבלו מסדקים רבים והתפתלויות בלוחות העץ. הסיבות המרכזיות היו שימוש בעץ גושני, שימוש בחומר גלם לא מתאים ותהליכי ייבוש לא ראויים. גם היום ישנם יצרנים רבים שמשווקים מוצרים לא איכותיים וחלק מבעיות העבר עדיין תקפות במוצריהם. בכדי למנוע את הבעיות שצוינו, חברת לוג האוס בחרה לעבוד עם החברה המובילה בתחום - חברת לומן מפינלנד.

נכון להיום, חברת לומן היא החברה המובילה בעולם במבנה עץ הבנויים בשיטת לוג ועם פריסה רב לאומית נרחבת, מוכרת חברת לומן למעלה מ- 60,000 יחידות בשנה. חברת לומן בוחרת בקפידה את העצים הטובים ביותר, מטפלת בם ומייבשת אותם באופן הטוב ביותר ומייצרת חברת לומן את בתי הלוג הטובים בעולם. תהליכי ייצור קפדניים אלו ממזערים את תופעת הסדקים בצורה מיטבית, מונעים לחלוטין את בעיית הפיתול בלוחות העץ, ומאפשרים את בניית בתי הלוג הטובים בעולם.

האם עץ אורן נחשב כמבודד טוב?

באופן כללי, ככל שמעטפת המבנה עשויה מחומר בעל בידוד תרמי גבוהה יותר, הפסדי האנרגיה (שמושקעים בחימום או בקירור) יהיו נמוכים יותר. בגלל צפיפותו הנמוכה של עץ האורן והמבנה הפנימי של הנקבוביות שלו, נחשב עץ האורן לחומר בעל בידוד תרמי גבוהה.

הדרך לחישוב מידת יעילותו של עץ אורן, כמבודד תרמי, נגזרת מהמוליכות התרמית הסגולית הנמוכה שלו (0.13 ואט למטר קלווין). בעיקרון, ככל שהמוליכות התרמית הסגולית של חומר הגלם נמוכה יותר,כושר הבידוד שלו גבוה יותר.

 

כדי להבין את מידת יעילותו של עץ האורן כמבודד תרמי ממליצה חברת לוג האוס לקרוא את המאמר:

בידוד תרמי: עניין של נוחות מאת יגאל ברגמן.

איך מתחזקים מבנים בשיטת הלוג?

אחזקה נאותה של מבנה הבנוי בשיטת הלוג פשוטה למדי והיא נשענת על הנחה יסודית – מניעת רטיבות. מכיוון שישראל אינה מדינה שופעת משקעים, בעיית הרטיבות קטנה יחסית. אבל עדיין, בכדי לשמר את העץ שנים רבות, יש לצבוע את העץ בצבעים מתאימים. אנא צרו איתנו קשר ונשמח להעביר אליכם רשימה של צבעים שמתאימים לאקלים הישראלי ולסוג העץ. חומר טכני נוסף ניתן למצוא אצל ספק הצבע של חברת לוגהאוס - חברת סאן דק - יבואני FLOOD, SIKKENS, ZAR

בנוסף לצביעה, יש למנוע לחלוטין מגע ישיר בין העץ לקרקע – וזאת באמצעות בנייה על גבי משטח בטון או מסגרת מתכת.

האם לרכוש קיט מוכן או להזמין נגר?

ללא ספק זוהי אחת מהשאלות הנשאלות ביותר שנשאלת על ידי לקוחותינו. האם להזמין נגר או לרכוש קיט מוכן.

 

מחיר - את הקיטים שמשווקים על ידי חברת לוגהאוס ניתן להגדיר כמבנים טרומיים.  בנייה טרומית על פי וויקיפדיה "היא שיטת בנייה המבוססת על הרכבה מהירה של רכיבי בניין מוכנים המיוצרים במפעל ומובאים לאתר. הבנייה הטרומית נחשבת זולה יחסית וקיימים לה יתרונות וחסרונות שונים לעומת הבנייה הקונבנציונאלית. היתרון הגדול של הבנייה הטרומית היא עלות נמוכה מאוד של בנייה.  החיסרון המרכזי הוא חוסר גמישות הפוגע באיכותו האדריכלית של המבנה".

 

מהירות התקנה – התקנת המבנים שמשווקים על ידי לוגהאוס מהירה פי כמה מבנייה על ידי נגר

 

גימור – מוצרי חברת לוגהאוס מיוצרים במפעלים בגרמניה, איטליה ופינלנד. עיבוד העץ, ייבושו, וניסורו מתבצעים במכונות אמינות ומדויקות. באופן חד משמעי ניתן לומר שהנגר שתשכרו לא יוכל  להגיע לאותה רמת הדיוק והגימור של המוצרים אותם אנו משווקים.

 

בטיחות -  בין אם אתם מעוניינים בצימר או מחסן, פרגולה או חניה צריך להבין כי אלו מבנים הנדסיים לכל דבר שמשקלם הסופי עולה על מאות ואף אלפי קילוגרמים וכמו כל מבנה יש לבחור את חומרי הגלם המתאימים ולתכנן אותו בצורה בטיחותית. כל המבנים שמשווקים על ידי חברת לוג האוס תוכננו על ידי מהנדסי מבנים וחומרי הגלם  נבחרו בקפידה – דבר שמבטיח איכות ובטיחות.

 

אחריות - כל מוצרי לוגהאוס מיוצרים מחומרי גלם שנבחרו בקפידה העומדים בסטנדרטים גבוהים של ייצור בתקינה בינלאומית כגוןISO 9001, ISO 14001 ו PEFC.בתנאים נאותים ותחזוקה מתאימה ניתנת אחריות של 5 שנים למבנים ושנתיים לפרגולות, לגגונים ולחניות.

 

עשה זאת בעצמך – כל מוצרי לוגהאוס מיועדים להתקנה עצמית בשיטת עשה זאת בעצמך. לכל קיט הוראות התקנה פשוטות ובהירות

איך בוחרים מחסן לגינה?

בעבר מחסני הגינה נרכשו במטרה לענות על צורך של אחסון בלבד מבלי לקחת בחשבון אלמנטים אחרים כמו עיצוב וסגנון. בשנים האחרונות חל שינוי מהותי בכל הקשור לעיצוב החצר. כמובן ששינוי זה אינו פוסח על מחסני הגינה ולקוחות רבים מעדיפים אלטרנטיבות אחרות על אלו ששלטו בשוק עד לפני מספר שנים (מחסני פלסטיק ופח). ללא ספק המחסנים המעוצבים ביותר בשוק הם אלו שעשויים בשיטת לוג ומיובאים מפינלנד שיכולים לשמש לא רק כמחסני גינה אלא גם כסטודיו, קליניקה, משרד ביתי ואפילו חדר לנער מתבגר. מחסנים אלו פשוטים להרכבה ואינם דורשים ידע מוקדם או כלי נגרות. פנו לכם את יום שישי, הכינו מראש פטיש ומברג, ויחד עם הבן או הבת תבנו לכם מחסן מעוצב עם קירות מאסיביים שיכולים לשאת מדפים כבדי משקל. הקפידו לרכוש מחסני לוג עשויים עץ אורן פיני איכותי, בעובי של 28 מ"מ ויותר. לא פחות חשוב, תבדקו כי מקור העץ ביערות בעלי תקן יערות בעלי תקן ניהול יערות בר קיימא. PEFC