שיטת בנייה בלוג

שיטת הבניה פותחה בארצות סקנדינביה, הארצות הבלטיות ורוסיה. המתיישבים הראשונים מארצות סקנדינביה ייבאו את השיטה לאמריקה ועד מהירה היא אומצה בידי מתיישבים אחרים. שיטת הבנייה מתבססת של שימוש בבולי עץ מלאים כחומר הגלם ממנו בנויים הקירות החיצוניים והפנימיים. בתחילה, היו הנגרים קוצעים את בולי העץ ביד, מניחים אותם האחד על השני כך שפינות המבנה היו מקבלות צורת X.

במהלך השנים השתכללה שיטת הבניה ואת הנגרים החליפו מכונות לעיבוד עץ שאפשרו עיבוד מדויק בפרופיל העץ.

טיפול בעץ, טרם תהליך העיבוד לפרופיל לוג, מתבסס בעיקר על ייבוש העץ. מידת הלחות בבולי עץ שזה עתה נחטבו מגיעה לעיתים ל 90%. ועץ כזה שלא יובש כהלכה יסבול מסדקים, התעקמויות פיתוליות ונזילות שרף. כל הקיטים שחברת לוגהאוס משווקת עשויים עץ אורן, שעבר תהליכי ייבוש איטיים קודם העיבוד. במשך שנותיו הראשונות של בית הלוג תרד מידת הלחות בעץ עד לכדי 6% ותגיע לשיווי משקל עם התנאים האקלימיים והלחות השוררים בסביבה.

 

האם בניה בשיטת לוג מתאימה לתנאי מזג האוויר בישראל?

חברת לוג האוס מייבאת ומשווקת את מוצרי חברת לומן מפינלנד. מוצרי החברה נמכרים בעשרות מדינות המאופיינות בתנאי מזג אוויר שונים, מארצות סקנדינביה הקרות והלחות וכלה במדינות ים תיכוניות כמו איטליה, יוון, ספרד וישראל.

בניה בשיטת לוג מתאימה למזג האוויר בארץ ובתנאים נאותים ניתנת אחריות של 5 שנים למבנים מתוצרת לומן.

נמצא כי בתי לוג הם הבתים הידידותיים ביותר עבור אנשים הסובלים מאלרגיות בכלל ואסטמה בפרט. בית הבנוי בשיטת לוג ושעשוי כולו מעץ מייצר סביבה פנימית נעימה הן מבחינת וויסות הלחות, בידוד תרמי, אקוסטיקה, ספיגת ריחות בלתי נעימים והרגשה כללית. כאשר מידת הלחות עולה, סופגים בולי עץ את הלחות שבאוויר ( עד 5 ליטר למטר רבוע) וכאשר האוויר יבש משחרר העץ לחלל הבית את הלחות שהצטברה בעץ. בנוסף לוויסות הלחות האולטימטיבי עבור חולי האסטמה, בית הלוג מייצר אווירה נעימה, אקוסטיקה מיטבית – בית שנעים לחיות בו.

בעבר בתי הלוג סבלו מסדקים רבים והתפתלויות בלוחות העץ. הסיבות המרכזיות היו שימוש בעץ גושני, שימוש בחומר גלם לא מתאים ותהליכי ייבוש לא ראויים. גם היום ישנם יצרנים רבים שמשווקים מוצרים לא איכותיים וחלק מבעיות העבר עדיין תקפות במוצריהם. בכדי למנוע את הבעיות שצוינו, חברת לוג האוס בחרה לעבוד עם החברה המובילה בתחום – חברת לומן מפינלנד.

נכון להיום, חברת לומן היא החברה המובילה בעולם במבנה עץ הבנויים בשיטת לוג ועם פריסה רב לאומית נרחבת, מוכרת חברת לומן למעלה מ- 60,000 יחידות בשנה. חברת לומן בוחרת בקפידה את העצים הטובים ביותר, מטפלת בהם ומייבשת אותם באופן הטוב ביותר, ויחד עם שיטת הלמינציה (הדבקה), טכנולוגיה שאומצה לפני כעשר שנים מייצרת חברת לומן את בתי הלוג הטובים בעולם. תהליכי ייצור קפדניים אלו ממזערים את תופעת הסדקים בצורה מיטבית, מונעים לחלוטין את בעיית הפיתול בלוחות העץ, ומאפשרים את בניית בתי הלוג הטובים בעולם.

 

תחזוק בתי לוג

אחזקה נאותה של מבנה הבנוי בשיטת הלוג פשוטה למדי והיא נשענת על הנחה יסודית – מניעת רטיבות. מכיוון שישראל אינה מדינה שופעת משקעים, בעיית הרטיבות קטנה יחסית. אבל עדיין, בכדי לשמר את העץ שנים רבות, יש לצבוע את העץ בצבעים מתאימים. בנוסף, יש למנוע את חשיפת המבנה ללחות ישירה מהקרקע – על ידי בנייה על משטח בטון, פרופילי מתכת או פרופיל אבן.